niedziela, 6 kwietnia 2014

Goaltycoon manager piłki nożnej online

Manager piłki nożnej wydany przez firmę ESS znaną niektórym z innej gry przeglądarkowej Marketglory, w którym grając swoją drużyną w lidze możesz zarabiać wirtualne pieniądze i zamienić je na prawdziwą kasę na stronie gry. Goaltycoon jest to przeglądarkowa gra online, więc nie trzeba nic instalować na swoim komputerze. Zarejestrować możesz się z mojego reflinka Goaltycoon, podając nazwę swojej drużyny, email, login, hasło, kraj (twoja drużyna będzie należała do federacji piłkarskiej danego kraju), imię i nazwisko (możesz podać swoje dane), ewentualnie można podać sobie inne dane jeśli ktoś ma ochotę zachować pełną anonimowość, w systemie gry istnieje wypłata Paypal lub można korzystać z usług tzw. resellerów (osób które wymieniają pieniądze w innych serwisach płatności niż Paypal np.Skrill). Swoje dane można korygować w każdej chwili w swoim koncie na stronie gry.

Po zarejestrowaniu się nowy manager piłkarski musi poczekać ok. 24 godzin na rozłożenie nowych drużyn w ligach.

Poniżej wyjaśnię parę podstawowych zasad gry, czynników i statystyk które mają wpływ na naszą grę oraz postaram się przekazać tutaj wszelkie moje uwagi i spostrzeżenia na temat tego managera. Zaczynając grać dostajemy drużynę piłkarską (20 zawodników), dwóch trenerów, stadion i zaplecze stadionu, ale wszystko na poziomie 1, który oczywiście można rozwinąć, czyli typowy manager piłkarski. Rozgrywamy jeden mecz dziennie o 19:30 czasu polskiego, a sezon w lidze trwa 30 dni.

Popularność - prosta statystyka twojego klubu, twoja popularność rośnie kiedy wygrywasz mecze i spada w momencie porażki twojego teamu. Ma wpływ na osiągane dochody ze sprzedaży biletów, poprzez ilość chętnych kibiców do przyjścia na nasze mecze rozgrywane u siebie czyli zależy nam na jak największym współczynniku :)

Drużyna - na początek dostajemy drużynę 20 zawodników, każdy z zawodników ma swoje statystyki. Oto przykład statystyk zawodnika.
Speed - określa jego szybkość na boisku, jak szybko może dojść do piłki,
Stamina - wytrzymałość zawodnika, odporność, dłużej zachowuje optymalną wydajność,
Keeper - podstawowa umiejętność dla bramkarzy,
Tackling - określa poziom umiejętności odbierania piłki przeciwnikowi. Dla obrońcy,
Passing - umiejętność podawania piłki współzawodnikom
Dribling - umiejętność utrzymania się przy piłce tzw. ball control,
Long shot - umiejętność dośrodkowania i podawania piłki z dużych odległości,
Head shot - poziom umiejętności grania głową
Shot - poziom umiejętności strzeleckich, ważna cecha napastników

Moral - morale zawodnika, wzrasta kiedy drużyna zdobywa bramki i wygrywa,
Energia -jego energia, jedyna ze statystyk którą możemy wspomóc kupując jedzenie i napoje,
Form - forma zawodnika, rośnie u zawodników którzy cały czas grają, 
Experience - doświadczenie, rośnie u zawodników, którzy rozegrali mecz

Z tych wszystkich statystyk jest wyliczana średnia i jest określona jako Actual Scoring danego zawodnika

Zawodników możemy trenować, podnosząc mu tylko jedną statystykę w jednym czasie i robimy to w zakładce Training. Wybranie specjalności dla zawodnika jest bardzo łatwe, po prostu przeciągamy myszką wybranego piłkarza (piłkarze nie trenowani znajdują się na pasku na samym dole okna) w miejsce w odpowiedniej linii ze specjalnością w jakiej ma się trenować i tyle.

Czerwony krzyżyk obok zawodnika jest naszym przekleństwem. Zawodnik jest kontuzjowany i nie może zagrać kolejnych meczy, nie może również uczestniczyć w treningu, tzn. można go rozstawić do trenowania, ale jego statystyki nie będą rosły w czasie szkolenia. A dodatkowo jego forma będzie malała z każdym nie rozegranym meczem.

Postępy naszych zawodników, ich szybkość w podnoszeniu statystyki możemy obejrzeć w Training Log


Taktykę gry naszego teamu możemy zmieniać w zakładce Tactics, i możemy rozstawiać zawodników w różne układy na boisku (jest ich do wybory 14), styl gry czy ma być nastawiony na atak czy normalny albo nastawiony na defensywę  i sposób gry (agresywny, normalna gra czy posiadanie piłki).Podania możemy wybrać krótkie bądź długie oraz bonusy za grę w meczu czy za sezon. Możemy również zaznaczyć możliwość grania na tzw. "pułapki offsidowe". Liczba Current Scoring Team jest średnią która wylicza wartość drużyny przy danym układzie zawodników na boisku, a czy zawodnik jest na swojej pozycji informuje nas cyfra 100 przy jego koszulce. Jak widać na załączonym zdjęciu dwóch zawodników nie powinno grać na tej pozycji, nr 13 będzie grał na 75% swoich możliwości, a nr 15 będzie grał tylko na 13% swoich możliwości.Rozstawiając zawodników ważne jest żeby dany piłkarz grał na swojej pozycji, a nie ustawiać bramkarza na ataku, bo on nic tam nie zrobi, a do tego Current Scoring Team poleci w dół.

Formacja i ustawienia zawodników, oraz skróty którymi są opisani znajdziemy w zakładce Tactics w prawym górnym rogu ekranu naciskając przycisk Tactic info.

Wszystkie skróty pod koszulkami naszych zawodników mówią nam o danym zawodniku na jakich pozycjach jest on najlepszy i na jakiej pozycji będzie grał w 100% swoich możliwości.


Skoro już mniej więcej wiemy co robić z naszymi zawodnikami i jak ich ustawić na boisku, to czas przejść dalej. Każda drużyna potrzebuje kasy żeby funkcjonować. Pieniądze potrzebne na wydatki zdobywa się w kilka sposobów:

Grając mecz u siebie zgarniamy kasę za bilety, na początek mamy tylko 1000 miejsc na stadionie (600 zwykłych, najtańszych 300 średnich i 100 tzw VIP) możemy ustalać cenę biletów w zakładce FANS, ilość chętnych zależy od naszej popularności, a każda podwyżka cen biletów obniża naszą popularność co niesie za sobą spadek liczy chętnych na obejrzenie meczu.
Dostajemy również kasę za wygrany mecz, oraz dostajemy kasę za zakończony sezon. Od każdego przychodu nasza federacja piłkarska pobiera podatek. Myślę, że w przyszłości będzie można coś dodatkowo zarobić na transferach piłkarzy, na ich sprzedaży do innych klubów.

Pamiętajmy, że im wyższa popularność zespołu i wyższa liga w której gramy tym większe dochody z biletów.

Stawki za wygrane mecze i sezony w zależności od ligi w jakiej gramy oraz przykład stawek za wygrany mecz w ligach oraz stawki ligi 1 za daną pozycję na koniec sezonu na przykładzie polskiej federacji piłki nożnej, poniżej. Kwoty te z każdym dniem rosną o kilka złotych.Nie lubiane przez wszystkich, czyli wydatki.

Każda drużyna ponosi wydatki, wydatki to codzienna pensja dla piłkarzy i trenerów, koszty przejazdu na mecz wyjazdowy oraz wydatki związane z remontami naszej infrastruktury (w końcu używane budynki niszczeją z biegiem czasu)

Miasteczko piłkarskie, czyli infrastruktura pomagająca zdobyć mistrza kraju.


Supporters - czyli nasi kibice, ich ilość zależy w dużej mierze od naszej popularności, im większa popularność tym więcej chętnych chce zapłacić nam za bilety na mecz u siebie. W tym miejscu możemy zmieniać ceny biletów oraz znajdziemy tutaj przewidywaną liczbę osób które przyjdą na mecz.


Administartive - administrację możemy rozwinąć do 5 poziomu. Każdy poziom daje nam dodatkowe punkty popularności, od 0,2 pkt na pierwszym poziomie do 1 pkt na piątym poziomie. Mamy tutaj także całą historię naszych finansów klubowych


Stadium - podstawowe informacje o naszym stadionie. Stan naszego ulega degradacji z każdym dniem o 0,2 pkt. na początku na 100pkt, po pewnym czasie należy dokonać remontu poszczególnych instalacji na stadionie. W tym miejscu dokonujemy także rozbudowy naszego stadionu, np zwiększamy liczbę miejsc dla naszych kibiców albo dokupujemy dodatkowe usprawnienia infrastruktury stadionowej.


Restaurant - po prostu restauracja w której nasi zawodnicy będą posilali się i nabierali energii do następnego meczu. Możemy rozbudować do poziomu piątego. Żywność i napoje energetyczne kupujemy w market. Jedzenie jest spożywane przez piłkarzy dwa razy dziennie o 07:00 i 18:00.


Training - trening, zależy od poziomu naszego miejsca treningowego, im wyższy poziom naszej szkółki tym szybciej zawodnicy podnoszą swoje statystyki. Możemy rozbudować do poziomu piątego, na początku mamy poziom pierwszy z prędkością treningu na poziomie 20%, a na poziomie piątym możemy osiągnąć prędkość treningu wysokości 100%. W zakładce tej możemy również kupić trenerów różnych specjalności oraz młodych zawodników (w wieku 15 lat)


Parking - służy nam tylko do podnoszenia punktów popularności, na pierwszym poziomie parkingu mamy 0,6 pkt za mecz który odbywa się u nas, natomiast do 3pkt popularności mamy na piątym poziomie parkingu.


Hospital - potrzebujemy szpital dla naszych piłkarzy, którzy nabawili się kontuzji w trakcie meczu. Im wyższy poziom naszego szpitala tym szybciej leczeni są nasi podopieczni. Na początku mamy szpital na pierwszym poziomie z prędkością 40% i możemy rozbudować go do poziomu piątego z prędkością leczenia 200%.


Hotel - nasi podopieczni muszą gdzieś odpoczywać po meczu i treningu. Tutaj regenerują swoją energię, ilość odnowionych punktów energii na dobę jest zależna od poziomu hotelu, na poziomie pierwszym odnawiają się trzy pkt energii, możemy rozbudować hotel do poziomu piątego, który da nam 15pkt odnowienia energii na dobę.


Jak ktoś ma jakiekolwiek uwagi lub spostrzeżenia proszę się nie krępować z komentarzem, jeśli poradnik będzie przydatny proszę o rejestrację z mojego reflinka Goaltycoon.


4 komentarze:

 1. No ok, ale jak się tam zarabia - konkrety. Ile można realnie wyciągnąć w miesiąc?

  OdpowiedzUsuń
 2. Zarabia się w PLN za wygrane mecze, sprzedane bilety i zakończone sezony. PLN wymieniamy na goldy (które są potrzebne do niektórych transakcji w grze), a goldy wymieniamy na Euro które można sobie wypłacić jeśli ktoś ma ochotę lub zainwestować w rozwój swojego klubu.

  OdpowiedzUsuń
 3. Dobra, jeden mecz dziennie o 19:30 czasu polskiego. Czy to znaczy, że nie można opuścić choćby jednego dnia? Co się dzieje, jeżeli nie da się akurat rozegrać którejś kolejki w danym dniu? Straty, kara, walkower?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. mecze rozgrywane są automatycznie, ustawienia temu robi się wcześniej i można nawet nie logować się przez kilka dni, problem jest jedynie kiedy zespół jest niekompletny np. przez kontuzje albo czerwone kartki, wtedy przegrywamy walkowerem

   Usuń